این کمپین با محکوم کردن قاطع این حمله موشکی، خواهان انتقال فوری ساکنان کمپ لیبرتی از عراق به کشور ثالث میباشد. ما با اعتقادات شخصی و سیاسی انسانها کاری نداریم ولی نمیخواهیم که ساکنان لیبرتی هر بار اوضاع حکم میکند، مورد معامله قرار بگیرند و از جان آنها مایه گذاشته شود. ساکنان لیبرتی کالا نیستند، آزادیخواهانی هستند که در سودای آزادی مردمشان به این مسیر پا نهاده و اینک در عراق در زندانی بنام لیبرتی گرفتار آمده اند.

۱۳۹۰ آذر ۲۷, یکشنبه

عاطفه اقبال : آیا عراق به سمت شقه شدن و درگیری داخلی پیش میرود؟


بنا به گزارش تلویزیون الشرقیه،  ائتلاف العراقیه در پایان اجلاسی که به ریاست ایاد علاوی و با حضور تمامی اعضای فراکسیونِ پارلمانی و وزارتی در خانه طارق الهاشمی معاون رئیس جمهور عراق انجام شد. تصمیم گرفت حضور پارلمانترهای خود در جلسات پارلمان عراق را  به حالت تعلیق درآورد.
  سخنگوی رسمی العراقیه تاکید کرد، این اولین تصمیم  است و  بعد از آن گامهای دیگری برداشته خواهد شد. او به امکان خروج از دولت مالکی اشاره کرد و گفت : العراقیه از اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد می خواهد تا قبل از اینکه اوضاعِ حساسِ عراق از این بدتر شود، دخالت نماید.

العراقیه شرط حضور دوباره خود در مجلس را به موارد زیر محول کرده است :
یک -به رسمیت شناختن حق العراقیه  در شراکت در تصمیم گیریهای امنیتی و سیاسی
دو- اجرای توافقات امضاشده
سه -ارجاع درخواست های تبدیل به ایالت، بصره، صلاح الدین و دیالی  به کمیساریای عالی انتخابات جهت اجرای همه پرسی.
چهار- جمع آوری عناصر مسلح که در استان دیالی گسترش یافته اند
در این میان مالکی به محض اعلام این مسئله، نیروهایش را به منزلِ استاندارِ دیالی فرستاد تا با به آتش کشیدن آن پیام خود را برساند. همچنین با دستگیری یکی از رهبران کُرد، یکی از رهبران العراقیه  و  رئیسِ ”جنبشِ حل” در دیالی،عملا موضع گیری خود را در برابر این درخواست اعلام کرد.

 با اقداماتی که در چند روز اخیر برای ایالت سازی مناطق مختلف عراق صورت گرفته است. و با حملات هدف دار نیروهای مالکی به این مناطق،  به نظر میرسد که عراق با خروج زودتر از موعد نیروهای آمریکایی از عراق، به سمت شقه شدن و درگیری داخلی پیش میرود. و خیلی ها روی این شقه شدن حساب باز کرده اند.

در این میان،  هر نیرویی غیر از نیروهای عراقی که در این کشور بماند، خود را در میان یک جنگ بی پایان به تله انداخته است. جنگی که مدتها است در عراق آغاز شده، به شکل داخلی و  فرقه ای ادامه خواهد یافت. با نگاهی به رویدادهای روزهای اخیر میتوان چشم انداز شرایط را در عراق دید :  - دیدار مالکی و اوباما که محتوای گفتگوهای اصلی آن هرگز اعلام نشد.  - اعلام ایالت شدن از طرف چند استان از جمله دیالی که کمپ اشرف در آن قرار دارد.  -خروج زودتر از موعد نیروهای آمریکایی از عراق ...برای باز گذاشتن دست مالکی در تحولات.. همه و همه نشان از توطئه ای بغایت طراحی شده، دارد.

البته که شرایط عراق با ایران بسیار متفاوت است، ولی شرایط فعلی، فضای روزهای آخر فاز سیاسی و تبدیل آن به فاز نظامی و اعدامهای بی حساب و کتاب و حمله به پایگاه های نیروهای مخالف بخصوص مجاهدین را برای من تداعی میکند! 

در عراقی که سگ صاحبش را در حال حاضر هم نمیشناسد. وضعیت ساکنان اشرف به کجا خواهد انجامید؟

این سئوال و دغدغه اصلی است. شماره معکوس مدتها است که آغاز شده است...


عاطفه اقبال - ساعت یک نیمه شب -18 دسامبر 2011

لینک در فیسبوک

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر